Sprzęt fotograficzny dla aktywnych

Sprzęt fotograficzny dla aktywnych

Kiedy wyjeżdżasz z domu na 18 dni i w tym czasie planujesz codziennie pokonywać na rowerze 50-100 kilometrów, wówczas wybór odpowiedniego sprzętu do robienia zdjęć nabiera szczególnego znaczenia. Zresztą podobnie jest podczas pieszych wypraw z plecakiem, spływu kajakiem, wspinaczce i każdej innej aktywności fizycznej. Z jednej strony dobrze jest mieć ze sobą aparat gwarantujący zdjęcia dobrej jakości. Z drugiej strony dobrze byłoby, gdybyś nie musiał dźwigać ze sobą kilku dodatkowych kilogramów szkła i elektroniki.

Dlatego też sprzęt fotograficzny, który zabrałem na wyprawę, musiał spełniać kilka podstawowych warunków:

1. powinien zapewniać wysoką jakość zdjęć. Nie mogłem więc zabrać ze sobą wyłącznie smartfona, nawet tak dobrego jak mój Samsung S9+. Niestety zdjęcia w słabym świetle, zwłaszcza ruchomych albo oddalonych obiektów robione telefonem wychodzą po prostu kiepsko, niezależnie od tego, co twierdzą spece od marketingu takich firm jak Apple, Samsung czy Huawei. Co prawda jakość aparatów w smartfonach idzie bardzo szybko do przodu, ale nawet w takim tempie musi minąć jeszcze co najmniej 5 lat, zanim będzie ona dla mnie wystarczająca.

2. powinien też dawać dużą elastyczność i możliwość robienia różnego typu ujęć – portretów z elegancko rozmytym tłem, szerokich kadrów przyrody, możliwość zrobienia zdjęć dzikich zwierząt z dużej odległości i wszystkich innych, które przyjdą mi do głowy.

3. musi być odporny na ciężkie warunki pracy, takie jak deszcz, kurz, piach itd.

4. musi być lekki i mały, bo w długiej podróży miałem ograniczone miejsce na bagaż.

5. powinien być w rozsądnej cenie. To oczywiście pojęcie bardzo względne, ale nie stać mnie na zakup sprzętu fotograficznego w cenie nowego samochodu.

W mojej ocenie na rynku jest tylko jeden rodzaj sprzętu, który spełnia jednocześnie wszystkie pięć punktów – to aparaty bezlusterkowe systemu Micro4/3, produkowane przez firmy Olympus i Panasonic. Oto dlaczego:

1. posiadają około 7-10x większą matrycę, niż nawet najlepszy smartfon, a to właśnie wielkość matrycy jest jednym z dwóch najważniejszych elementów, wpływających na jakość zdjęcia. Poniżej znajdziesz porównanie rozmiarów różnych matryc. Najmniejsza o rozmiarach 1/2.3 cala stosowana jest w najnowszych smartfonach (za wyjątkiem Huawei P20 Pro który ma trochę większą matrycę niż np. mój Galaxy S9+). Na czerwono zaznaczona jest matryca w aparatach systemu Micro4/3.

Duża matryca i dobrej jakości obiektywy sprawiają, że jestem w stanie zrobić zdjęcie w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych.

2. Do aparatów Micro4/3 można podpiąć obiektywy o różnych ogniskowych. Dzięki temu mogę zawsze założyć odpowiedni obiektyw do danej sytuacji. Obiektyw portretowy, aby uzyskać rozmyte tło.  Obiektyw szerokokątny, kiedy chcę zrobić szerokie ujęcie, np. krajobraz albo zdjęcie architektury. A jeśli chcę uchwycić coś, do czego nie chcę albo nie mogę podejść, to sięgam po teleobiektyw.

Wymienne obiektywy dają mi wolność i elastyczność w wyborze kadru. 

3. Aparaty firmy Olympus słyną z najlepszej na rynku odporności na trudne warunki pogodowe. Dlatego w podróż zabrałem mojego Olympusa OMD-EM5 II i obiektyw 12-40 mm – oba uszczelnione i gotowe do zdjęć nawet podczas największej ulewy. Dodatkowo mój aparat ma ekran obracany pod dowolnym kątem, co daje mi jeszcze większą swobodę w trakcie robienia zdjęć.

4. Aparat i obiektyw, z którego korzystałem najczęściej, ważą razem 878 gramów. Jadąc rowerem codziennie po 8-10 godzin, miałem je prawie cały czas przewieszone na szyi, nie czując przy tym żadnego dyskomfortu i mając sprzęt w ciągłej gotowości, gdyby tylko pojawiła się okazja do zrobienia ciekawego zdjęcia. Lustrzanka z podobnej klasy obiektywem ważyłaby o prawie pół kilo więcej i byłaby też o połowę większa.

Porównanie aparatów (kliknij zdjęcie by przejść do porównania):

I porównanie obiektywów (kliknij zdjęcie by przejść do porównania):

Wiele razy jeździłem na trasy rowerowe ze znajomymi, którzy fotografują lustrzankami. Wszyscy oni mówili, że jazda z ważącą prawie półtora kilo cegłą na szyi szybko skończyłaby się kontuzją karku albo uszkodzeniem sprzętu, który z powodu wielkości obijałby się o kierownicę roweru.

5. Gdybym wygrał w totka, wtedy cena aparatu nie miałaby znaczenia. A że nie gram, to również na ten element zwracam uwagę. Koszt sensownego aparatu w systemie Micro4/3 wyposażonego w obiektyw, stabilizację obrazu, obracany ekran i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4k to obecnie około 2-2,5 tysiąca złotych. Kiedy po jakimś czasie zapragniesz wyposażyć się w dodatkowe obiektywy aby np. robić portrety, to również znajdziesz bardzo dobrą ofertę za mniej niż 1,2 tysiąca złotych.

A może jednak bezlusterkowiec z „pełną klatką”?

W ciągu ostatnich miesięcy najwięksi producenci sprzętu fotograficznego czyli Canon, Nikon i Sony, zaprezentowali nowe aparaty z 4x większą matrycą, niż ta stosowana w aparatach Micro4/3. Niestety coś za coś. Nowy, pełnoklatkowy bezlusterkowiec kosztuje 8-10 tysięcy złotych, a dobry obiektyw do niego – kolejne 5-10 tysięcy. Podróżowanie ze sprzętem wartym tyle co samochód, a do tego o połowę cięższym i większym może czasem być problemem, zwłaszcza gdy podróżujesz po nieznanych sobie pustkowiach, mogąc liczyć tylko na siłę własnych mięśni.

Aparaty pełnoklatkowe mają dwie przewagi nad systemem Micro4/3:
– łatwiej uzyskać na nich separację fotografowanego obiektu od tła, które na większej matrycy jest bardziej rozmyte
– na wyższych ustawieniach czułości (ISO), zdjęcia na „pełnej klatce” mają mniej szumów

Obie przewagi można jednak dość łatwo zniwelować. Piękne, rozmyte tło da się uzyskać również w systemie Micro4/3. Wystarczy mieć pod ręką właściwy obiektyw i wiedzieć, że rozmycie tła nie zależy wyłącznie od wielkości matrycy, ale również od: przesłony, ogniskowej, odległości fotografowanego obiektu od aparatu i odległości obiektu od tła.

Co więcej, fotografując obiektywem portretowym na aparacie z pełną klatką, w pogoni za bardzo rozmytym tłem można sprawić, że osoba znajdująca się na portrecie ma co prawda dobrą ostrość na oczach, ale w związku z bardzo cienką głębią ostrości, jej nos i uszy są już rozmyte, co wygląda nienaturalnie.

Jeżeli chodzi natomiast o jakość zdjęć na wysokich ISO, to przewaga 4x większej matrycy widoczna jest dopiero przy czułościach powyżej ISO 3200, którego dzięki najlepszej na rynku stabilizacji matrycy w aparatach Olympus praktycznie nie muszę używać. „Pełnej klatki” nigdy nie da się tak skutecznie ustabilizować, ponieważ ma 4x większą wagę i bezwładność, dlatego też w słabych warunkach oświetleniowych, gdzie ja bez problemu robię nieporuszone zdjęcia na ISO 1600, fotograf z aparatem pełnoklatkowym musi dodatkowo skrócić czas otwarcia migawki poprzez użycie ISO 3200 albo 6400, obniżając w ten sposób jakość zdjęcia.

Poza tym, niezależnie od tego, czy fotografujesz najnowszym i najlepszym na rynku aparatem pełnoklatkowym, czy 6-letnim Olympusem o 4x mniejszej matrycy, Twoje zdjęcia przy ISO 3200 i wyższym i tak będą szumieć. Poniżej dowód – porównanie szumów na kosztującym ponad 9 tysięcy złotych Sony A7III (prawdopodobnie najlepszym aparacie wydanym w tym roku) oraz na trzech różnych aparatach Micro4/3, z których najstarszy wydany został 6 lat temu i kosztuje około 2,5 tysiąca złotych.

(kliknij zdjęcie aby przejść do porównywarki)

Co więcej, tam gdzie stabilizacja obrazu pozwala na robienie ostrych zdjęć Olympusem przy ISO 3200, Sony będzie zmuszone do pracy na ISO 6400, tracąc przy tym całą przewagę, związaną z większą matrycą:

(kliknij zdjęcie aby przejść do porównywarki)

Cudów nie ma. Lepiej mieć przy sobie lekki i wygodny sprzęt, skupić się na dobrym kadrze, a szumów pozbyć się w Lightroomie czy Photoshopie. Nie wierzysz? To zapraszam do mojej galerii 🙂

One comment on “Sprzęt fotograficzny dla aktywnych
  1. Titangelgr pisze:

    Plecak Lowepro Photo Sport BP 300 AW II, bo tak brzmi jego pelna nazwa, jest dedykowany fotografom, ktorzy mimo swoich aktywnosci nadal chca miec profesjonalny sprzet fotograficzny pod reka i co najwazniejsze, w calosci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *